Ratusz i Trójkątny Rynek
Brodnica zachwyca swoją średniowieczną architekturą, a jej serce stanowi wyjątkowy w skali kraju Trójkątny Rynek wraz z pozostałościami gotyckiego ratusza. To właśnie te dwa elementy tworzą niezwykły klimat miasta i są świadectwem jego bogatej historii sięgającej XIV wieku.
Historia Ratusza
Gotycki ratusz w Brodnicy został wzniesiony pod koniec XIV wieku jako siedziba władz miejskich. Przez wieki pełnił różnorodne funkcje – w latach 1598-1646 służył nawet jako zbór ewangelicki. Niestety, w 1631 roku został częściowo zniszczony przez pożar, a w 1868 roku podjęto decyzję o jego rozbiórce. Do naszych czasów przetrwała jedynie ośmioboczna wieża oraz fragment gotyckiego szczytu.
Architektura zachowanych elementów
Najcenniejszym zachowanym elementem dawnego ratusza jest smukła, ośmioboczna wieża zwieńczona charakterystycznym ośmiopołaciowym dachem namiotowym pokrytym czerwoną dachówką. Na jej najwyższej kondygnacji znajduje się tarcza zegarowa. Wewnątrz wieży znajdują się dwa historyczne dzwony pochodzące z lat 1553 i 1554. Poniżej wieży można podziwiać fragmenty gotyckiego szczytu ozdobionego blendami i wimpergami.
Trójkątny Rynek
Brodnicki rynek to prawdziwy architektoniczny ewenement. Jego nietypowy kształt wydłużonego trójkąta wyróżnia się na tle innych polskich rynków. Plac otaczają zabytkowe kamienice z XIX wieku, które tworzą malowniczą oprawę dla pozostałości ratusza. W centralnej części rynku znajduje się fontanna, która w upalne dni przyciąga mieszkańców i turystów.
Współczesne oblicze
Dziś rynek stanowi centrum życia społecznego i kulturalnego Brodnicy. Wokół placu znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy mieszczące się w odrestaurowanych kamienicach. Szczególnie wieczorem miejsce to nabiera wyjątkowego uroku, gdy iluminacje podświetlają historyczną zabudowę.
Informacje praktyczne: – Rynek i zewnętrzne części ratusza dostępne są przez całą dobę – Wieża ratuszowa nie jest udostępniona do zwiedzania – Dojazd: w centrum miasta, łatwy dostęp pieszo z dworca PKP/PKS (około 15 minut) – Parking dostępny wokół rynku (płatny w dni robocze) – W sezonie letnim przy rynku działają ogródki gastronomiczne
Podsumowanie
Brodnicki zespół ratuszowo-rynkowy to nie tylko zabytek, ale przede wszystkim żywe miejsce pełne historii i współczesnego życia miejskiego. Połączenie gotyckiej architektury, nietypowego układu urbanistycznego i tętniącego życiem placu miejskiego sprawia, że jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika polskich zabytków i architektury miejskiej.