Brodnicki kajmak na Expo
Kajmak jest przysmakiem cenionym przez wiele osób. Dodajemy go do ciast, jemy jako dodatek do ciastek, czy naleśników, wyjadamy prosto ze słoika, a także używamy w innych celach. Jednym z większych polskich producentów kajmaku jest firma Polder z siedzibą w Bobrowie pod Brodnicą. Prezes firmy, Tadeuszem Przymusem, podzielił się z internautami kilkoma informacjami na temat tego w czym tkwi sekret dobrego jakościowo i smacznego kajmaku. Przyjrzyjmy się tym kilku detalom dotyczącym produkcji, a także odpowiednio dobranych składników do stworzenia pysznego kajmaku.
Jak powstaje kajmak
Jak wspomina prezes, początki firmy opierały się na domowych metodach produkcji kajmaku i w zasadzie do tej pory niewiele się zmieniło. Jedyną znaczną różnicą jaką widać jest skala na jaką sprzedawany jest ten produkt. Początki, czyli rok 2003 to czasy kiedy dostęp do Internetu nie był tak powszechny, a więc założyciele firmy posiłkowali się swoją własną wiedzą, a także książkami kucharskimi dostępnymi w tamtym czasie. Pierwsze próby nie były do końca udane, gdyż trzeba zauważyć, że domowa produkcja kajmaku w niewielkich ilościach bardzo różni się od jego produkcji w ilościach hurtowych. Czas jednak przyniósł poprawę i odkryto idealne proporcje. Sekret tkwi w cierpliwości, gdyż proces produkcji kajmaku polega na długim gotowaniu dobrej jakości mleka połączonego z cukrem. Poza tym od czasu do czasu firma oferowała swoje wyroby do spróbowania poszczególnym osobom, dzięki czemu mogła łatwo poznać zdanie klientów.
Rozwój firmy
Na początku swojej działalności firma sprzedawała kajmak jedynie w ilościach hurtowych cukierniom lokalnym, a z czasem cukierniom na terenie całej Polski. Następnie pojawiła się możliwość uczestniczenia w targach w Niemczech, a w kolejnych latach w wielu innych miejscach w Europie. Pozwoliło to firmie na rozwój i zdobycie nowych, międzynarodowych klientów. Jak mówi prezes firmy, w przyszłości planuje jeszcze większy rozwój firmy i poszerzenie rynku o Dubaj oraz inne miasta i kraje.