Sprawdzony zabieg na opadające powieki – blefaroplastyka
Opadająca powieka, zmarszczki wokół oczu czy też przepuklina tłuszczowa (tzw. worki) to problemy dermatologiczne, które wpływają negatywnie na nasz wizerunek i samopoczucie. Nadmiar skóry wokół oczu zawęża też pole widzenia, co może prowadzić do trwałych uszkodzeń narządu wzroku. Rozwiązaniem tego problemu jest zabieg chirurgiczny nazywany blefaroplastyką. Czym jest i kiedy można go wykonać? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Spis treści
- Co to jest blefaroplastyka?
- Blefaroplastyka – wskazania do zabiegu
- Blefaroplastyka – przeciwwskazania i zabiegi alternatywne
Co to jest blefaroplastyka?
Pod pojęciem blefaroplastyki kryje się zabieg chirurgiczny służący poprawie kształtu i pozycji powiek. Procedurę można wykonywać zarówno w celach estetycznych, jak i z uwagi na zalecenia medyczne. Należy jednak pamiętać, że stanowi ona dość znaczącą ingerencję w delikatne tkanki wokół oczu.
Zabieg ma na celu usunięcie nadmiaru skóry na powiekach oraz przywrócenie pozostałym tkankom właściwego napięcia i elastyczności. Efektem jest wyraźne odmłodzenie wizerunku, wizualne powiększenie oczu oraz poprawa ich konturu. U pacjentów, u których występowały wskazania medyczne do operacji, następuje wyraźna poprawa komfortu życia i jakości widzenia.
Blefaroplastykę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa około 1,5 godziny. Po tym czasie pacjent może powrócić do domu. Warto zaznaczyć, że po operacji zakładany jest tymczasowy opatrunek, który może utrudniać funkcjonowanie. Zalecane jest więc stawienie się w gabinecie medycyny estetycznej z osobą towarzyszącą.
Rekonwalescencja po zabiegu trwa od 7 do 14 dni. Jeżeli procedura została wykonana na obojgu oczu, proces gojenia może przebiegać w różnym tempie po każdej ze stron. Szwy zdejmowane są podczas wizyty kontrolnej, po 5-7 dniach od operacji. Ostateczne rezultaty operacji są widoczne po około 3-6 miesiącach.
W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy blefaroplastyka jest często poprzedzana innymi, pozachirurgicznymi zabiegami, które służą poprawie napięcia tkanek wokół oczu. W naszej ofercie znajduje się wiele skutecznych zabiegów rewitalizujących skórę, które można przeprowadzić bez użycia skalpela. Należą do nich m.in. laseroterapia, terapia ultradźwiękami (HIFU) czy też mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.
Blefaroplastyka – wskazania do zabiegu
Wskazania do przeprowadzenia blefaroplastyki mogą być zarówno estetyczne, jak i medyczne. Do tych pierwszych należą:
- utrata naturalnej jędrności i napięcia skóry,
- bruzdy i zmarszczki wokół oczu,
- przepukliny tłuszczowe (tzw. worki) pod oczami.
Wskazania medyczne różnią się w zależności od tego, czy zabieg ma dotyczyć górnej czy dolnej powieki. Powieka ruchoma (górna) może być zakwalifikowana do operacji, jeżeli zostanie stwierdzona jedna z poniższych okoliczności:
- nadmiar zwiotczałej skóry,
- opadająca powieka,
- ograniczenie pola widzenia przez skórę.
Kwalifikacją do operacji plastycznej dolnej powieki mogą być natomiast:
- nieprawidłowa pozycja brzegu rzęskowego,
- nieprawidłowa długość lub szerokość szpary powiekowej.
Blefaroplastyka – przeciwwskazania i zabiegi alternatywne
Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, co oznacza, że cechuje się stosunkowo dużą inwazyjnością. Przed przystąpieniem do pracy lekarz medycyny estetycznej wyznacza obszar zabiegowy i przedstawia pacjentowi spodziewane rezultaty terapii. Przeprowadza też wywiad medyczny, którego celem jest wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Należą do nich przede wszystkim:
- cukrzyca,
- niewydolność krążenia,
- nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi,
- skazy naczyniowe;
- infekcje zębów,
- stany ropne skóry twarzy,
- niewydolność wątroby.
Przeciwwskazaniem do blefaroplastyki mogą być również choroby oczu (np. jaskra, odwarstwienie siatkówki). Pacjenci cierpiący na te schorzenia mogą przystąpić do zabiegu po uzyskaniu pozytywnej opinii lekarza okulisty.
Blefaroplastyka nie jest jedynym zabiegiem estetycznym, który można przeprowadzić w celu poprawienia wyglądu powiek. U pacjentów, u których występują przeciwwskazania do wykonania chirurgii plastycznej, prawdopodobnie świetnie sprawdzi się jeden z zabiegów pokrewnych. W ofercie Bieńkowscy Clinic znajdują się takie nowoczesne propozycje, jak:
- lipotransfer micro,
- lipotransfer nano,
- zabieg HIFU Ultraformer III,
- laseroterapia Fraxel,
- laseroterapia laserem frakcyjnym CO2,
- implantacja kwasu hialuronowego,
- wampirzy lifting.