Czy możesz być cyfrowym nomadą?

Czy możesz być cyfrowym nomadą?

Cyfrowy nomadyzm to pojęcie stosunkowo nowe. Pochodzi ono z języka angielskiego (digital nomadism) i powoli coraz bardziej zakorzenia się w naszej kulturze. Nic w tym dziwnego, gdyż zjawisko to dotyczy dość szerokiego grona osób, które ciągle się powiększa. Wiele osób chciałoby doświadczyć czegoś podobnego, jednak nie każdy wie jak to zrobić. W praktyce cyfrowy nomadyzm może wiązać się z pewnymi trudnościami lub wyzwaniami, jednak osoby, który spróbowały takiego stylu życia potwierdzają, że warto się na nie zdobyć. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu zjawisku, aby znaleźć odpowiedź na pytanie czy również każdy z nas może być cyfrowym nomadą.

Czym jest cyfrowy nomadyzm

Żeby stwierdzić czy taki styl życia to coś dla nas, musimy najpierw przyjrzeć mu się z bliska. Wyobraź sobie ciepłe egzotyczne miejsce. Siedzisz na plaży, w cieniu palmy albo na tarasie z widokiem na morze. Przed Tobą jest tylko bezkresny błękit oraz Twój komputer. Jesteś przecież w pracy, chociaż okoliczności mogłyby wskazywać na coś innego. Osiągnięcie takiego życia jest możliwe, co więcej dla wielu z nas jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Cyfrowy nomadyzm jest bowiem niczym innym jak pracą zdalną połączoną z podróżowaniem. Niektóre z osób, które wybierają taki tryb życia mają swój dom w Polsce i wiedzą, że mogą tu wrócić w każdej chwili. Inni decydują się całkowicie poświęcić swoje życie na podróże lub osiadają w innym miejscu na świecie. świat bowiem stoi przed nami otworem i tylko my decydujemy gdzie znajdziemy swoje miejsce na ziemi.

Czy to coś dla Ciebie

Być może zastanawiasz się czy cyfrowy nomadyzm to coś dla Ciebie. Prawdą jest, że wiąże się on z pewnymi trudnościami i wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność posiadania pracy zdalnej. W niektórych zawodach jest to niemożliwe, w innych jest to niemal oczywiste. Istnieje jednak również grupa zawodów, w których trzeba nieco wysiłku, aby przenieść swoją pracę całkowicie do sieci. Jest to jednak możliwe i jak najbardziej osiągalne. Cyfrowy nomadyzm może się jednak wiązać z samotnością, szczególnie jeśli podróżujemy w pojedynkę. Z drugiej strony, w wielu miejscach możemy poznać ciekawych ludzi, szczególnie jeśli zatrzymujemy się gdzieś na dłużej. Taki tryb życia ma więc swoje plusy i minusy i każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy to coś dla niego.