23. edycja ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie

23. edycja ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie

Piotr Całbecki, marszałek Torunia, miał okazję spotkać się z uczestnikami 23. edycji prestiżowego konkursu ogólnopolskiego o nazwie „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Wydarzenie to stanowiło wyjątkową okazję do promowania piękna i różnorodności polskich parków krajobrazowych. W decydującym etapie konkurencji, drużyna ze Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie, która reprezentowała Brodnicki Park Krajobrazowy, zdobyła imponujące dziewiąte miejsce.

Kalina Czubachowska, jedna z uczennic reprezentujących SP w Pokrzydowie, opowiedziała o procesie przygotowań do konkursu. Zawierało ono naukę rozpoznawania określonej liczby gatunków oraz zdobycie umiejętności ich identyfikacji. Antonina Zielińska, jej koleżanka szkolna, podkreśliła praktyczne aspekty zdobytej wiedzy – dzięki niej podczas wakacyjnego eksplorowania parków krajobrazowych uczniowie mogą nie tylko łatwiej rozpoznać wiele gatunków, ale także lepiej zorientować się w terenie oraz zrozumieć, co mogą tam znaleźć.

Marszałek Piotr Całbecki podkreślił kluczową rolę edukacji młodych ludzi w kwestii ochrony przyrody. Jego zdaniem, to właśnie w młodym wieku można najskuteczniej nauczyć szacunku do natury i zrozumienia jej bezcennej wartości. Marszałek wyraził nadzieję, że dzięki takim inicjatywom jak konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” uda się skutecznie chronić dziedzictwo przyrodnicze naszego województwa.

Finał tego ważnego konkursu został zorganizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, który swoją działalnością przyczynia się do promocji i ochrony polskiej przyrody.