Brodnica gospodarzem międzypokoleniowego spotkania z historią w tle

Brodnica gospodarzem międzypokoleniowego spotkania z historią w tle

Dziś na terenie Brodnicy miało miejsce specjalne spotkanie o charakterze międzypokoleniowym, którego scenografią były plenerowe uroczystości. Rozpoczęcie wydarzenia zaznaczyła Msza święta, której przewodniczył miejscowy proboszcz – ks. Jan Kasztelan. W trakcie kazania poruszył tematykę patriotyzmu, podkreślając jej ważne elementy jak szanowanie hymnu narodowego i posiadanie wiedzy o historii Polski.

Po nabożeństwie uczestnicy zgromadzili się przy pomniku Józefa Wybickiego. Tam odbyło się symboliczne odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów. Kontynuując odprawę, delegacje oraz poczty sztandarowe przeniosły się do miejsca lokalizacji dębu Wybickiego, znajdującego się przed Urzędem Miejskim w Brodnicy. W tym miejscu druh Tomek symbolicznie podlał drzewo. Profesor Paweł Chmielarz podzielił się ze zgromadzonymi informacjami na temat dębu Wybickiego, opowiadając o jego historii i procesie reprodukcji.

Późniejsza część ceremonii odbyła się na placu przy pałacu. W tym czasie przedstawiono publikację zatytułowaną „Związki Józefa Wybickiego z Wielkopolską i Ziemią Brodnicką.”.

Podczas uroczystości podsumowano też VIII edycję wojewódzkiego konkursu poświęconego wiedzy na temat gen. Józefa Rufina Wybickiego oraz symboli narodowych Polski. Omówiono także prace renowacyjne nagrobka gen. Józefa Wybickiego, znajdującego się w Brodnicy.