84. rocznica wybuchu II wojny światowej uczczona w Brodnicy

84. rocznica wybuchu II wojny światowej uczczona w Brodnicy

1 września, piątkowy dzień, był dla mieszkańców Brodnicy okazją do zatrzymania na chwilę i upamiętnienia 84. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się przy Pomniku Wdzięczności, który stanowił symboliczne tło dla tego ważnego wydarzenia.

Do hołdu poległym przystąpiły różne delegacje, które złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wśród nich znaleźli się samorządowcy z miasta Brodnica, na czele z burmistrzem Jarosławem Radaczem i starostą Piotrem Boińskim. Ale to nie jedynie oficjele oddali hołd historii – uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych, sektora oświaty oraz licznych organizacji społecznych.

Marian Chwiałkowski, znany historyk i publicysta, wraz z burmistrzem Radaczem podkreślili uniwersalność takich uroczystości. Według nich obchody tak ważnych rocznic są okazją do jednoczenia całej lokalnej społeczności, niezależnie od wieku czy pochodzenia. W tym dniu zarówno dorośli, jak i najmłodsi mieszkańcy Brodnicy – włączając przedszkolaków – stawili czoła przeszłości, ucząc się i pamiętając o jej lekcjach.