Brodnica przystępuje do testów ekologicznego autobusu o długości 12 metrów firmy Solaris

Brodnica przystępuje do testów ekologicznego autobusu o długości 12 metrów firmy Solaris

W Brodnicy trwają badania techniczne i praktyczne 12-metrowego autobusu elektrycznego wyprodukowanego przez Solaris. Celem jest potencjalna akwizycja pojazdów tego typu przez lokalny samorząd, który planuje sfinansować zakup dzięki funduszom europejskim pochodzącym z najnowszego programu regionalnego.

Od 14 lutego do 19 lutego mieszkańcy Brodnicy mają możliwość korzystania z elektrycznego autobusu, który będzie kursował na wielu liniach autobusowych w mieście. Pojazdem poddanym testom jest model Solaris Urbino 12 electric, dostarczony przez firmę Solaris Bus & Coach. Został on wyposażony w baterie typu Solaris High Energy o pojemności przekraczającej 500 kWh. Taka moc baterii umożliwia swobodną pracę w warunkach miejskich i zapewnia pełny zasięg na cały dzień. Autobus jest napędzany przez efektywny silnik elektryczny o mocy 240 kW. Napęd wykonano za pomocą technologii SiC, która jest charakterystyczna dla swojej energooszczędności.

Pojazd jest klimatyzowany przez pompę ciepła CO2, a na pokładzie znajduje się system monitoringu, autorski system informacji dla pasażerów stworzony przez producenta OneLine oraz ładowarki USB dla pasażerów. Bezpieczeństwo na pokładzie zapewnia asystent wsparcia kierowcy MobileyeShield+, który za pomocą systemu kamer i czujników monitoruje obszary martwe i otoczenie wokół autobusu, a następnie informuje kierowcę o obiektach znajdujących się blisko pojazdu.

Jarosław Radacz, Burmistrz Brodnicy, podkreśla komfort i cichą eksploatację tego pojazdu, dodając do tego jego ekologiczny charakter. Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego autobusu na tych samych warunkach co dotychczas – czyli bezpłatnie.