Cykl „Spacery po zawodach”

Cykl „Spacery po zawodach”

Wybór zawodu może być dla młodzieży niełatwą decyzją, którą muszą podjąć. Istnieje tak dużo możliwości, że wiele młodych osób czuje się zagubionych i nie wie którą z nich wybrać. Z drugiej strony, prezentowane przez rodziców, czy inne osoby dorosłe propozycje, mogą nie przypaść takiej osobie do gustu. Właśnie dlatego w Brodnicy zorganizowano cykl spotkań pod hasłem Spacery po zawodach. Polegają one na spotkaniu z przedstawicielem danego zawodu, który ma za zadanie przybliżyć młodzieży charakterystykę oraz niuanse wykonywanego przez siebie zawodu. Do tej pory odbyło się już sporo takich spotkać, z których mógł skorzystać każdy zainteresowany. Ostatnie z nich dotyczyło branży kosmetycznej.

Korzyści ze Spacerów po zawodach

Spotkania z cyklu Spacery po zawodach są organizowane głównie z myślą o uczniach ostatniej, ósmej klasy szkoły podstawowej, którzy stoją przed trudną decyzją. Muszą wybrać dalszą ścieżkę edukacji, która będzie miała również wpływ na całą ich ścieżkę kariery w dalszej przyszłości. Nie jest łatwym zadaniem zdecydować w wieku kilkunastu lat co chciałoby się robić przez całe swoje dalsze życie. Spacery po zawodach mają ułatwić podjęcie takiej decyzji. Uczniowie mogą przyjrzeć się z bliska niektórym zawodom oraz zadać ewentualne pytania. Poza tym, na wielu z nich prezentowany jest stopniowy rozwój na danej ścieżce zawodowej oraz predyspozycje i cechy jakimi powinna charakteryzować się osoba pracująca w zawodzie. Jest to bardzo dużą pomocą w podjęciu odpowiedniej decyzji przez młode osoby. Może bowiem okazać się, że zawód o którym myśleli po bliższym przyjrzeniu się nie jest dla nich odpowiedni.  Z drugiej zaś strony, mogą oni również upewnić się w podjętej decyzji, jeżeli faktycznie zawód okaże się czymś dla nich ciekawym.

Jak podjąć decyzję o dalszej edukacji

Organizowane w ten sposób spotkania mogą być dużą pomocą jeśli chodzi o wybór dalszej edukacji. Mogą one wpłynąć na plany młodej osoby i jej decyzję o nauce w liceum, technikum, czy szkole zawodowej. Istnieją jednak również inne możliwości pomocy w podjęciu decyzji o ścieżce edukacji. Pomocą taką mogą służyć chociażby znajomi, którzy już uczą się w danej szkole albo jej absolwenci. Młodzież może skorzystać również z opcji takich jak pomoc pedagoga, czy nawet doradcy zawodowego w wybraniu odpowiedniego dla nich kierunku, który pozwoli im w przyszłości wykonywać konkretny zawód.