Noc muzeów w Brodnicy

Noc muzeów w Brodnicy

Co roku w wielu miastach odbywa się wydarzenie, które przyciąga sporo osób. Noc muzeów, bo to właśnie o niej mowa, pozwala na bezpłatne zapoznanie się z historią danego miasta, a także innymi ciekawostkami. Możemy wtedy podziwiać wiele eksponatów, w najróżniejszych muzeach tematycznych. Chociaż zazwyczaj kojarzą nam się one z typową historią miasta, czy kraju, to jednak istnieje również wiele innych ciekawych miejsc. Należą do nich obiekty takie jak muzeum lotnictwa, czy transportu, jakie możemy znaleźć w wielu miastach. Przyjrzyjmy się jednak bliżej nocy muzeów, która w tym roku miała miejsce w Brodnicy oraz całej Polsce w piątek, 13 maja.

Na czym polega noc muzeów

Noc muzeów jest wydarzeniem organizowanym cyklicznie. Każdego roku wybierany jest jeden dzień, a właściwie wieczór lub noc, kiedy to wszystkie eksponaty można zobaczyć za darmo. Muzea otwierają się wtedy na zwiedzających i przyciągają wiele różnorodnych osób. Co ciekawe, coraz częściej są to młode osoby zainteresowane historią oraz ciekawostkami z nią związanymi. Wśród zwiedzających zobaczymy jednak również grupy starszych osób. Na uwagę zasługuje fakt, że muzea można zwiedzać w późnych godzinach wieczornych oraz nocnych. Tym razem noc muzeów w Brodnicy została zaplanowana na przedział między godziną 20.00, a 1.00 w nocy.

Jak wyglądała noc muzeów w Brodnicy

W całym kraju różnorodne muzea zostały otwarte dla zwiedzających i udostępnione bez żadnych opłat. Ma to na celu spopularyzowanie historii i zachęcenie do jej docenienia, szczególnie wśród młodych osób. W Brodnicy mogliśmy zwiedzać kilka obiektów prezentujących swoje eksponaty. Należy do nich między innymi zamek krzyżacki pochodzący z XIV wieku, który cieszył się dość dużym zainteresowaniem. Mogliśmy podziwiać jego wnętrze, komnaty oraz przedmioty z epoki, które były ówcześnie używane. Kolejnym muzeum dostępnym do zwiedzania była dobrze znana mieszkańcom Brodnicy Brama Chełmińska, również pochodząca z XIV wieku. Zorganizowano w niej wystawę najciekawszych eksponatów muzealnych, a także różnego rodzaju konkursy. Poza tym, zwiedzać można było również barokowy spichlerz z początków XVII wieku. Noc muzeów była z pewnością niemała gratką dla osób zainteresowanych historią.