Czy wykorzystanie wakacji na pracę to dobry pomysł

Czy wykorzystanie wakacji na pracę to dobry pomysł

Wiele młodych osób chcąc mieć swoje własne oszczędności, myśli o podjęciu pracy w wakacje. Istnieje sporo ofert skierowanych do takich osób, chociaż trzeba przyznać, że wiele prac sezonowych wymaga zaangażowania nieco starszych osób. Nie wszyscy pracodawcy chętnie zatrudnią osoby w wieku 15-16 lat, nawet jeśli chcą one podjąć się określonej pracy. Na przykład, niejeden hodowca lub sadownik zauważa, że praca przy zbiorach po 10 godzin dziennie jest zwyczajnie za trudna dla takich młodych osób. Choć wydaje się, że ze względu na swój młody wiek, powinni oni mieć najwięcej sił, okazuje się, że wcale tak nie jest. Jakie oferty pracy mogą więc znaleźć osoby niepełnoletnie  czy warto się podejmować pracy wakacyjnej?

Praca dla młodych

Jak już wspomnieliśmy, nie każda praca sezonowa nadaje się dla młodych osób. Trzeba tez pamiętać, że aby osoba niepełnoletnie mogła podjąć pracę, musi spełniać pewne wymogi prawne. Chociaż jest to więc idealna możliwość na zdobycie własnych pieniędzy na swoje potrzeby czy wymarzone ubrania bądź wyjazd, to jednak nie zawsze podjęcie takiej pracy będzie możliwe. Jeśli chodzi o zbiory owoców i warzyw, wiele zależy od ich charakteru. Zazwyczaj jest to jednak praca na pełnym słońcu po wiele godzin dziennie, może więc być wykańczająca dla osób nieprzyzwyczajonych. Możemy spróbować przez dzień-dwa i ocenić czy to coś dla nas. Sporą popularnością cieszy się praca przy roznoszeniu lub rozdawaniu ulotek. Niejednokrotnie możemy spotkać w centrach miast młode osoby, które zajmują się właśnie tym.

Jak podejść do pracy sezonowej

Niezależnie jednak od charakteru pracy, jeśli chcemy ją utrzymać przez cały sezon, a może i zdobyć w następny sezonie, niezbędna jest sumienność i uczciwość. Na przykład roznosząc ulotki, nie możemy zostawić ich po prostu gdzieś na ulicy, ale dostarczyć do określonych bloków czy domów. Jeśli zaś roznosimy je na mieście, nie byłoby dobrym pomysłem wręczanie po kilka ulotek jednej osobie. Jeśli zaś chodzi o zbiory, pracodawca szybko zorientuje się, że zebraliśmy niewiele, a spora część owoców zamiast w koszyku kobiałce, wylądowała w naszych żołądkach. Takie postępowanie nie ułatwi nam utrzymania dane pracy. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, warto się upewnić czy jest to stawka godzinowa, czy też praca na akord.