Brodnica przyjmuje uchodźców

Brodnica przyjmuje uchodźców

Brodnica jako miasto już od pewnego czasu przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Ze względu na smutną sytuację wywołaną konfliktem na Ukrainie, na wyjazd z kraju decyduje się coraz więcej mieszkańców. Szukają oni schronienia między innymi w Polsce. Wiele miast przygotowuje specjalne ośrodki przeznaczone na przyjęcie uchodźców. Jeśli chodzi o Brodnicę, na dzień 4 marca, na terenie ośrodków, gdzie mogą się tymczasowo zatrzymać, przebywało 11 uchodźców z Ukrainy. Sam ośrodek przygotowuje się natomiast na przyjęcie kolejnych 30 osób. Jak wygląda organizacja pomocy w tym oraz innych ośrodkach pomocy tymczasowej w całym kraju?

Pomoc dla Ukraińców

Pomoc organizowana we wspomnianych ośrodkach opiera się głównie na dwóch elementach. Chodzi o zapewnienie uchodźcom wyżywienia oraz miejsca na nocleg. Tego rodzaju działania koordynowane są zazwyczaj przez władze miejskie, które określają również jakie miejsca nadają się na przyjęcie uchodźców. Muszą one spełniać określone kryteria między innymi bezpieczeństwa. Aktualnie na terenie powiatu brodnickiego istnieją trzy takie ośrodki, które mogą przyjąć łącznie 84 osoby. W planach jest otwarcie kolejnych dwóch, które mogłyby przyjąć dodatkowe 60 osób. Szacuje się, że na teren całej Polski napłynie jeszcze duża fala osób uciekających przed wojną na Ukrainie.

Czego potrzeba w ośrodkach

Jak już wspomnieliśmy, ośrodki pomocy mają na celu zapewnienie wyżywienia oraz noclegu. W związku z powstawaniem nowych miejsc, które będą mogły przyjąć kolejnych uchodźców potrzeba więc kołder, poduszek, a także pomocy w przygotowaniu kolejnych miejsc. Pomóc może każdy mieszkaniec Brodnicy oraz okolic, a kontaktować w tej sprawie można się pod niżej wymienionymi numerami telefonów: 697-165-549, 667-260-821, 601-919-533.