Brodnicka Sparta przygotowuje się do końcówki rundy jesiennej – wyjazdowy mecz z Unią Wąbrzeźno po 12-letniej przerwie

Przygoda brodnickiej Sparty w rundzie jesiennej zbliża się do końca, a przed nami jest ostatni mecz, który będzie rozegrany na wyjeździe. Zostały tylko dwa spotkania do przerwy zimowej, ale to, które zapowiada się najbardziej emocjonująco, dopiero się okaże. Po długich 12 latach przerwy, drużyna piłkarska Sparta będzie miała okazję rywalizować z Unią Wąbrzeźno na ich terenie.

Opowieść o Unii Wąbrzeźno to historia powrotu do IV ligi po długim, dwunastoletnim czasie oczekiwania. Ostatni raz drużyna ta pojawiła się na tym szczeblu rozgrywek w sezonie 2010/2011. Jednak ten sezon nie był dla nich udany, bo kończyli go na ostatnim miejscu tabeli, co poskutkowało długotrwałym pożegnaniem z IV ligą. Przełom przyszedł jednak wraz z sezonem 2022/2023, kiedy to Unia triumfowała w Klasie okręgowej i została ponownie uznana za część grona czwartoligowców. Awans do wyższej ligi była walką na granicy sił, trwającą aż do ostatniej kolejki. Decydującym momentem był mecz w Wąbrzeźnie, zakończony zwycięstwem 3:0 nad Rawysem Raciąż.

Unia Wąbrzeźno jako beniaminek ligi prezentuje się zaskakująco dobrze, zajmując po piętnastu rozegranych kolejkach wysoką, czwartą pozycję w tabeli. Ich dorobek to osiem zwycięstw, dwa remisy i pięć porażek. Sparta, choć znajduje się na dziesiątym miejscu, nie może jeszcze odpuścić. Rywalizacja na pozycjach 4-10 jest tak zacięta, że zwycięstwo Spartaków w najbliższą sobotę mogłoby ich wynieść na taki sam poziom punktowy co Unia (26 punktów), a nawet umożliwić wyprzedzenie tej drużyny w tabeli.

Wysoka pozycja Unii Wąbrzeźno w tabeli może wydawać się zaskakująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość strzelonych przez nich goli. Oszałamiające jest to, że Biało-Niebiescy zdobyli tylko 18 bramek w piętnastu meczach, co jest czwartym najgorszym wynikiem w lidze. Tylko trzy ostatnie zespoły w tabeli, czyli Chełminianka, Pomorzanin i Lider mają gorsze statystyki ofensywne. Dla kontrastu – brodnicka Sparta strzeliła w piętnastu meczach aż 36 goli, co daje im wynik dwukrotnie lepszy.