Ogrzewanie węglem – jak sobie radzić przy rosnących cenach tego surowca

Ogrzewanie węglem – jak sobie radzić przy rosnących cenach tego surowca

Wydawać by się mogło, że węgiel jest surowcem, którego nigdy nie zabraknie i który zawsze będzie dostępny po rozsądnej cenie. Na terenie kraju, a także u naszych sąsiadów istnieje wiele kopalni węglowych i nic nie wskazywało na to, że coś może im zagrozić. Niestety, obecnie możemy jasno zobaczyć, że takie założenia były mylne. polski węgiel jest niewystarczający do ogrzania wszystkich gospodarstw domowych przez cały sezon grzewczy. Oznacza to, że trzeba go sprowadzać z zagranicy. Fakt ten oraz coraz bardziej szalejąca inflacja sprawiają, że koszt tony węgla stał się niewyobrażalnie wysoki. Nic więc dziwnego, że szukamy oszczędności oraz rozglądamy się za różnymi dostępnymi możliwościami.

Jak zaoszczędzić na węglu

Jeżeli węgiel jest głównym surowcem, którym ogrzewasz swój dom, należysz do bardzo dużej grupy osób, które zastanawiają się nad tym co dalej. Ceny węgla są bardzo wysokie i zużycie tego surowca na poziomie takim jak w poprzednich latach może wydawać się niemożliwe do pokrycia. Potrzebne są nam więc pewne zmiany, które pozwolą zaoszczędzić nieco węgla i sprawią, że starczy nam go na dłużej. Jednym ze sposobów jest ograniczenie powierzchni, z których będziemy korzystać. Możemy zrezygnować na przykład z używania jednego pokoju lub gabinetu i ogrzewać go jedynie na tyle, żeby woda w kaloryferach nie zamarzła. Poleca się w takich wypadkach utrzymywanie w danym pomieszczeniu minimalnej temperatury 7 stopni. Inna możliwość to ogólne zmniejszenie temperatury w domu o jeden lub dwa stopnie.

Inne sposoby ogrzewania

Możemy skorzystać również z alternatywnych sposobów ogrzewania. Wiele osób stawia na przenośne grzejniki elektryczne, którymi dogrzewają w niewielkim stopniu jedno pomieszczenie, w którym przebywają. Kwestię tę trzeba jednak dobrze przemyśleć, gdyż może się okazać, że wyjdzie nas drożej niż ogrzewanie węglem. Można ją potraktować jako alternatywę w momencie kiedy zauważymy, że zostało nam niewiele węgla. Jeżeli zdecydujemy się na utrzymywanie w domu nieco niższej temperatury, warto zadbać o ciepłe ubrania, a także koce, które pozwolą nam czuć się komfortowo.