Czy warto kupić apartament w zagranicznym kurorcie

Czy warto kupić apartament w zagranicznym kurorcie

Wakacje w krajach takich jak Turcja, Bułgaria czy Chorwacja są dla wielu osób idealnym pomysłem na urlop. Wielu wybiera te kierunki ze względu na pewną pogodę, a przy tym podobne lub niższe koszty utrzymania niż w Polsce. Co prawda o wyjeździe na wakacje myślimy zazwyczaj w kontekście wynajęcie apartamentu, czy też pokoju w hotelu, jednak ostatnio coraz więcej osób decyduje się na zakup swojego własnego apartamentu. Jest to dość opłacalny pomysł, szczególnie jeśli damy taki apartament pod najem na większą część sezonu, a sami przyjedziemy do niego jedynie na tydzień czy dwa. Przyjrzyjmy się jak kwestia ta wygląda w praktyce.

Zakup apartamenty za granicą

Jeżeli kiedyś kupowałeś mieszkanie w Polsce, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że wymaga to dopełnienia pewnych formalności. Podobnie wygląda to a granicą. I chociaż już polskie prawo może być skomplikowane dla osób, które nie są z nim zaznajomione, czyli dla większości z nas, to trzeba się liczyć, że za granicą może być ono jeszcze bardziej złożone. Musimy również zdawać sobie sprawę z bariery językowej. Nie we wszystkich krajach dogadamy się po angielsku, a w krajach biedniejszych może to być szczególnie trudne. Jeżeli więc decydujemy się na zakup apartamentu w jednym z zagranicznych kurortów, warto skorzystać z pomocy miejscowej agencji nieruchomości. W najbardziej popularnym wśród Polaków miejscowościach istnieją nawet polskie agencje, które zrobią wszystko za nas.

Utrzymanie apartamentu

Kiedy już posiadamy swój własny apartament, musimy pamiętać o tym, że wymaga on utrzymania. Zazwyczaj polega ono na opłaceniu określonego czynszu rocznego, który będzie miał różną wysokość w zależności od tego jak bardzo turystyczne jest to miejsce, kiedy został zbudowany apartamentowiec, a także jakiej wielkości jest nasz apartament. Poza tym, jeśli chcemy go wynajmować, to prawdopodobnie nie będzie nas w tym czasie na miejscu. Dlatego też trzeba będzie zatrudnić kogoś kto zajmie się sprzątaniem między jednymi, a drugimi gośćmi, przy czym warto, aby była to osoba zaufana. Często usługę taką lub pomoc w jej znalezieniu oferują także agencje, z pomocą których kupowaliśmy apartament.