Kino (nie tylko) kobiet. Ciekawe wydarzenie w Brodnicy

Kino (nie tylko) kobiet. Ciekawe wydarzenie w Brodnicy

W czwartek 7 października mieszkańcy Brodnicy będą mogli wziąć udział w darmowym seansie w ramach projektu Kinoteka Brodnica. Tym razem przedstawiony zostanie obraz Sonity Alizadeh, młodej Afganki, która w sprzeciwie do reżimu talibów uciekła z kraju i postanowiła obrać zupełnie inną drogę życiową.

W ramach wydarzenia przypomniana zostanie historii młodej Afganki Sonity Alizadeh, która w obliczu trudnej sytuacji w swoim kraju postanowiła wyjść naprzeciw wszelkim przeciwnościom. Kobieta postanowiła zostać znaną na całym świecie raperką, stając się przy tym ikoną buntu przeciwko tradycji wydawania za mąż nastoletnich dziewcząt.

Historia młodej Afganki na ekranie

W 2008 roku 10-letnia wówczas Sonita wraz z rodzicami i braćmi uciekła do Iranu, chcąc oddalić się od dyktatury talibów. Rodzina trafiła do ośrodka dla uchodźców i choć zajmowali się tam głównie sprzątaniem, ich sytuacja była znacznie lepsza niż ta, którą zastali w swoim mieście Herat.

Ucieczka do Iranu była również dla Sonity okazją do poznania nowych rzeczy. Młoda dziewczyna poszła wówczas do szkoły, a także odkryła rap, który stał się dla niej wielką miłością, z którą zaczęła związywać swoją przyszłość.

Bezpłatna możliwość obejrzenia filmu

Wszyscy mieszkańcy Brodnicy, którzy chcą obejrzeć tę produkcję będą mogli zrobić to bez żadnych kosztów. Taki właśnie jest cel projektu Kinoteka Brodnica, czyli umożliwianie bezpłatnego spotykania się z klasycznym, ale i współczesnym kinem. Celem organizatorów jest również rozkochanie mieszkańców w sztuce filmowej.

Możliwość organizowania seansów w ramach Kinoteki Brodnica jest możliwa dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta Brodnica. Stało się to możliwe poprzez sfinansowanie zakupu projektora, którego koszt wyniósł 45 tysięcy złotych. Pozwala on na emitowanie wielu zagranicznych i krajowych tytułów filmowych.