„Świat kolei w miniaturze”, czyli niezwykle ciekawa wystawa w Brodnicy

„Świat kolei w miniaturze”, czyli niezwykle ciekawa wystawa w Brodnicy

W pierwszy październikowy weekend w Brodnicy zostanie zorganizowana bardzo ciekawa wystawa. Wszyscy pasjonaci kolei, ale nie tylko będą mogli obejrzeć makietę kolejową i wystawę modelarską. Wydarzenie nosi nazwę „Kolej w miniaturze – Brodnica 2021”.

Wystawa zostanie zorganizowana w Szkole Podstawowej przy ulicy Wiejskiej 6. Przedstawiona tam miniatura kolejowa przyjmie skalę 1:87. Makieta będzie przedstawiać fragment szlaku kolejowego i całej niezbędnej infrastruktury, co przełoży się na odwzorowanie prawdziwej drogi pokonywanej przez pociągi, wraz ze stosowaniem się do prawdziwych zasad.

Niezwykle ciekawa wystawa dla mieszkańców Brodnicy

Co jednak najciekawsze, istniejący układ makiety będzie zawierał rozkład jazdy, według którego eksponaty będą się poruszać. Wszyscy chętni będą mogli obejrzeć pociągi osobowe, towarowe, pospieszne i techniczne. Na miejscu obecni będą również dyżurni ruchu i maszyniści, którzy będą dbać o prawidłowy przejazd pociągów.

Poza kolejami polskimi, makieta będzie także przedstawiać przewoźników zagranicznych, natomiast długość makiety wyniesie około 80 metrów. Wszystkie eksponaty będą przygotowane przez pasjonatów i modelarzy z Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Grudziądza, Torunia i Brodnicy.

Szereg atrakcji poza wystawą

Poza samą wystawą, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach modelarskich, na których przybliżone zostaną tajniki dotyczące techniki budowania makiet. Najmłodsi z kolei będą mogli podjąć się sklejenia swojego ulubionego modelu pociągu. Dostępne będą także wystawa fotograficzna, sklep modelarski, a także dojdzie do polskiej premiery nowego parowozu.

Organizatorem wystawy w Brodnicy jest „Stacja Grudziądz”, czyli klub modelarzy kolejowych, w ramach którego zrzeszają się pasjonaci modelarstwa kolejowego z województwa kujawsko-pomorskiego. Honorowy patronat nad wystawą objął burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.