Puchar Gordona Bennetta. Na niebie pojawią się balony

Puchar Gordona Bennetta. Na niebie pojawią się balony

W dniach 20-22 sierpnia na kujawsko-pomorskim niebie pojawi się 15 balonów z międzynarodowymi drużynami na pokładzie, które będą brały udział w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o puchar Gordona Bennetta.

Turniej, który w najbliższy weekend odbędzie się w Toruniu jest najstarszym, a jednocześnie najbardziej prestiżowym wydarzeniem lotniczym na świecie. Wsparcie w kwestiach organizacyjnych nad zawodami wyraził już samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Wszyscy chętni mogą udać się na wydarzenie za darmo.

Już w ten weekend odbędą się najstarsze zawody w lotach balonami

Oficjalna zapowiedź zawodów odbyła się 18 sierpnia w Pałacu Dąmbskich, siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu. Wzięli w niej udział marszałek województwa Piotr Całbecki, prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula, dyrektor sportowy zawodów Betoin Pelard, dyrektor organizacyjny Arkadiusz Iwański i triumfatorzy zawodów z 2018 roku, a więc Mateusz Rękas i Jacek Bogdański.

Po raz pierwszy Puchar Gordona Bennetta został zorganizowany w 1906 roku. W Polsce z kolei turniej pojawi się po raz pierwszy od 85 lat.

19 sierpnia na ruinach zamku krzyżackiego na Starym Mieście odbyła się oficjalna prezentacja uczestników zawodników. Następnie przeszli oni do Pałacu Dąmbskich, gdzie odbyło się losowanie numerów startowych. W zależności od warunków pogodowych, balony będą startowały od godziny 20:00 do 22:00 z terenu lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

Szereg atrakcji towarzyszących

Weekendowe wydarzenie będzie zawierało również inne atrakcje. Goście będą mogli podziwiać około 40 balonów na ogrzane powietrze, pokazy modelarskich samolotów i pokazy lotnicze w wykonaniu śmigłowców, spadochronów i szybowców.

Dodatkowo wszyscy przybyli będą mogli wziąć udział w rodzinnych pikniku, w trakcie którego organizowane będą animacje modelarskie, obejrzeć zabytkowe samochody czy pobawić się na wesołym miasteczku. W sobotę ponadto przedstawiona zostanie replika balonu braci Montgolfier, natomiast wręczenie pucharu zwycięzcom odbędzie się w sobotę 28 sierpnia.

Ponadto zorganizowane zostaną atrakcje muzyczne. W sobotę odbędzie się koncert ,,Pod wspólnym niebem”, w ramach którego swoje umiejętności wokalne zaprezentują Tomasz Organek, Mariusz Lubomski, Małgorzata Ostrowska, Natalia Nykiel, Zuza Jabłońska, Kamil Bednarek i Andrzej Piaseczny. Koncert poprowadzi Maciej Orłoś.