Zapadła decyzja w sprawie radzieckiego pomnika

Zapadła decyzja w sprawie radzieckiego pomnika

Zapadła już ostateczna decyzja w sprawie pomniku upamiętniającego Armię Czerwonom w Brodnicy. Znany jest on z napisu „Poległym bohaterom Armji Czerwonej wdzięczna Brodnica”. Nie tak dawno temu, ktoś dopisał na pomniku słowo „precz”.

Spór o pomniki

Na terenach Polski nie brakuje pomników, które upamiętniały Armię Czerwoną. Oczywiście nie powstałe tu one dlatego, że Polacy do żywili tak wielką miłość do Rosjan. Było to jeszcze w czasach PRL-owskich, kiedy polska władza była zależna od ZSRR.

Odkąd tylko PRL przestał istnieć, wielu Polaków domagało się, aby te pomniki zdemontować. Nie chcieli oni, aby cokolwiek przypominało im miniony reżim. Choć niechęć do nieistniejącego już Związku Radzieckiego była wśród mieszkańców kraju nad Wisłą powszechna, to pojawili się też obrońcy pomników.

Tymi obrońcami byli najczęściej miłośnicy historii i konserwatorzy zabytków. Zamiast całkowitej likwidacji pomników, woleli po prostu, aby były odpowiednio oznacza jako zabytki.

Wreszcie przełom

Przełomem był wybuch wojny na Ukrainie. Gdy Rosja zaatakowała swoich zachodnich sąsiadów, to powrócił temat wspólnego wroga. Stąd również chęć eliminowania wszystkiego, co kojarzy się z państwem zarządzanym przez Władimira Putina.