Dwie ważne dla powiatu drogi oddane do użytku

Dwie ważne dla powiatu drogi oddane do użytku

Po długich tygodniach oczekiwań na terenie powiatu brodnickiego dostępne są już dwie drogi, które stanowią ważny element połączenia z innymi miejscowościami. Mowa o 70-metrowym odcinku drogi na trasie Janówko-Radoszki i 471-metrowym odcinku drogi na trasie Bartniczka-Gutowo w Radoszkach. Dodatkowo usprawnione zostało odwodnienie.

Przebudowany, 541-metrowy odcinek traktu służy mieszkańcom już od kilku dni. Przebudowa drogi została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wysokość środków na ten cel wyniosła 1,192 miliona złotych, natomiast 300 tysięcy złotych dołożyła gmina Bartniczka.

Trudna i skomplikowana przebudowa

Na uroczystym otwarciu drogi obecny był starosta Piotr Boiński, który powiedział, że jest to wspólna inwestycja powiatu brodnickiego i gminy Bartniczka. Jego zdaniem przebudowa była trudna do realizacji, a to za sprawą skomplikowanej infrastruktury technicznej. Dodał także, że Radoszki zyskały nie tylko kawałek dobrej drogi, ale także nowy estetyczny wizerunek.

Czesław Głowacki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Brodnicy dodał jednocześnie, że głównym celem przebudowy była poprawa bezpieczeństwa ruchu w przypadku pieszych, a także poszerzenie i poprawa odpływu wód opadowych.

Zakres wykonanych prac

W ramach przebudowy dokonano wykonanie nowej nawierzchni jezdni, przebudowano chodnik i zatokę autobusową oraz zjazdy, a także wykonano kanalizację deszczową z przyłączeniem do istniejącej sieci.

Wykonawcą robót była firma Transbruk Barczyńscy Sp. z o.o. z Pigży, która uzyskała plac budowy 23 marca. Odbiór techniczny gotowej inwestycji odbył się z kolei 3 sierpnia. Całość kosztów wyniosła 1 385 469,26 złotych.

Poza starostą brodnickim, na oficjalnym przekazaniu drogi obecni byli Anna Małkiewicz i Małgorzata Miętkiewiwcz z Zarządu Powiatu w Brodnicy, Roman Pytlasiński i wiceprzewodniczący Ambroży Marchlewski.