W Brodnicy powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych. Jest dofinansowanie

W Brodnicy powstaną bezpieczne przejścia dla pieszych. Jest dofinansowanie

Władze Brodnicy przekazały pozytywną informację. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg przekazał dofinansowanie w celu budowy bezpiecznych przejść dla pieszych na ulicach, które na co dzień są zarządzane przez miasto. Dzięki temu piesi będą mogli bezpieczniej przemieszczać się po całym mieście, bez obaw o zagrożenie w ruchu drogowym.

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Jest to szczególnie istotne jesienią i zimą, gdy coraz szybciej robi się ciemno, a kierowcy niekiedy mogą nie dostrzec pieszych poruszających się po chodniku. W Brodnicy takiego problemu być nie powinno.

Dwa przejścia dla pieszych w Brodnicy będą przebudowane

Gmina Miasto Brodnica w marcu 2021 roku złożyła dwa wnioski o dofinansowanie, które zostały ostatecznie zaakceptowane. Pierwszy z nich dotyczył przebudowy przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Alei J. Piłsudskiego, Podhalańskiej i Gen. Maczka. W tym przypadku dofinansowanie wyniosło 255 747,00 zł.

Drugi wniosek obejmuje przebudowę przejścia dla pieszych na ulicy Wyspiańskiego w Brodnicy (chodzi o przejście na wysokości znajdującego się tam przedszkola). Na ten cel miasto otrzymało dofinansowanie w kwocie 96 125 000 zł.

Na obu przejściach pojawi się sporo nowych elementów

Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Brodnicy Małgorzata Trędowska wyjaśniła, że dofinansowane przejścia dla pieszych zostały wybrane na podstawie szczegółowej analizy, które okazały się być najbardziej niebezpiecznymi przejściami dla pieszych w całym mieście. Zostaną one doświetlone lampami, przebudowane zostaną chodniki, a ponadto postawione zostanie nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Poza tym zainstalowane zostaną punktowe elementy odblaskowe „Kocie oczka LED”, radarowy wyświetlacz z pomiarem prędkości zasilany solarnie, znak D-6b z pulsatorami czy płytki ostrzegawcze.

Obecnie władze miasta przygotowują procedurę przetargową, na podstawie której wyłoniony zostanie wykonawca obu zadań inwestycyjnych. Zadania zostaną zrealizowane do 30 maja przyszłego roku.